Săptămâna ce s-a încheiat a stat așa, sub semnul schimbării. O schimbare binevenită după zeci de ani de muncă. Este o nouă realitate cu care fiecare dintre noi trebuie să ne obișnuim...cel mai mult M., fiindcă si-a pierdut rutina. Pe de-o parte se bucură de libertate, de liniște, pe de altă parte, se întreabă cu ce să își ocupe timpul. Ultima zi de lucru a fost joi, iar duminică seara se întreba ce va face luni. Ziua de vineri și weekendul par să îi fi fost zilele de relaxare. Urmează această săptămână de acomodare la noul său statut.
Am scris și vineri despre acest eveniment din familie, parcă mi se pare ireal a fi posibil.
In altă ordine de idei, săptămâna trecută a fost așa cu un amalgam de trăiri.
...la serviciu, final de an școlar. Incheiere de medii, nemulțumirea unei mămici că a ei fetiță nu a obținut în final media pe care o aștepta. Cineva complotează mereu împotriva copilului ei, 😀 vina este numai a altcuiva, nicidecum a copilului. Consilii de final de an școlar, serbări, premieri. In timp ce anunțam premianții, mi-am dat seama că de 14 nu mai făcusem acest lucru în cadru festiv. Fiind diriginte de liceu, clase cu profil tehnologic, anul scolar are o săptămână în plus și premierea elevilor nu mai avea loc cu fast. Când am realizat cât de mult timp a trecut, chiar mi-au copleșit emoțiile. Atunci când mi-am dat seama cât de repede se scurge vremea și cât de fragili devenim odată cu fiecare an ce trece, mi-am propus să trăiesc frumos fiecare clipă.
... în familia extinsă piesele de puzzle parco tot nu se potrivesc. Ruda bolnavă trebuie să facă investigații pentru recuperare. este posibil să urmeze o nouă intervenție pe creier. deci situația nu este nicicum una care să nu aducă îngrijorare. Pe de altă parte, celălalt C. are nevoie de suport moral și ajutor fizic după ce a trăit experiența trădării. Îi suntem singurul sprijin.
O mică ieșire de duminică seara, toți trei, parcă a adus un pic de liniște sufletească. Imi doresc ca totul să fie bine.
Pentru mine săptămâna aceasta este solicitantă, fiindcă trebuie să mă concentrez pe examenul final care va avea loc săptămâna viitoare.
O săptămână cu liniște să fie!
